کفپوش پلی یورتان

کفپوش پلی یورتان با ویژگی انعطاف پذیری و کشسانی بالا و مقاومت نوری مناسب، پوششی بی رقیب در محیط های دارای تنش سطحی، محیط های ورزشی و غیرمسقف هستند.

 یورتان ها در یک واکنش افزایشی پلی اُل ها و پلی ایزوسیانات ها به دست می آیند. ایزوسیانات ها به عنوان هاردنر عمل می کنند. با توجه به اینکه انواع رزین های پلی اُل و انواع سخت کننده پلی ایزوسیانات وجود دارد پس می توان از ترکیب آن ها، انواع پوشش های بر پایه رزین های پلی یورتان به دست آورد که طبعاً خواص متنوعی خواهد داشت. با استفاده از انواع فیلرها و افزودنی ها و پلاستیک ها نیز می توان تغییرات عمده ای در پلی یورتان ها ایجاد نمود و یا به عبارت دیگر خواص آن ها را بهبود بخشید.

مزایای کفپوش پلی یورتان

- انعطاف پذیری قابل توجه و دفع فشار سازه کف در اثر انبساط و انفباض آن که نهایتاً از ایجاد ترک های احتمالی جلوگیری می نماید.
- مقاومت قابل توجه در برابر ایجاد خط و خش پذیری سطح در اثر بهره برداری
- کاهش تبعات برخورد اجسام و یا ورزشکاران و جلوگیری از آسیب دیدگی های احتمالی
- مقاومت و حفظ ساختار رنگی کفپوش در معرض نور خورشید uv

کاربردهای کفپوش پلی یورتان

پلی یورتان ها می توانند به عنوان یک کفپوش یا یک روکش، کف های ساختمانی که هر روز بر روی آن راه میرویم را با دوام تر، نگهداری آن را آسان تر و زیبا و دل انگیزتر کنند. همچنین راحتی و پشتیبانی بیشتری را ایجاد کنند و میتوانند سروصدای محیط را کاهش دهند. از پلی یورتان برای روکش های کف ساختمان، از موزاییک و سنگ گرفته تا سیمان استفاده می شود. این لایه ی محافظ در برابر سایش و حلال ها مقاوم بوده و تمیزکردن آن راحت است. در واقع به کمک کفپوش پلی یورتان می توان یک سطح قدیمی را اصلاح کرد تا دوباره تازه به نظر برسد.

علاوه بر این کفپوش پلی یورتان، یک کفپوش ایده آل است که در اثر نور خورشید آسیب نمی‌‌بیند! اجرای کفپوش اپوکسی معمولی در محیطی که در معرض نور آفتاب است، مناسب نیست؛ زیرا خورشید باعث زرد شدن و گچی شدن پوشش می شود.

کفپوش پلی یورتان یک پوشش پلی یورتان آلیفاتیک است که برای محافظت از سطح در محیط بیرونی مناسب است. خواص الاستیک پلی یورتان، آن را به راه حلی ایده آل برای جلوگیری از ترک و رسیدن به یک پوشش ضدآب در کاربردهای مختلف تبدیل کرده است.

سه ویژگی برتر و متمایزکننده رزین های پلی یورتان عبارت است از:

۱. اتصال خوب به بتن

پلی یورتان ها به شرط آنکه بستر بتونی بطور صحیح برای اعمال پوشش آماده باشد و کیورینگ تایم بتن بطور کامل انجام شده باشد و هیچ گونه رطوبتی در خود بتن و یا لایه های زیرین بتن وجود نداشته باشد ، اتصال مکانیکی بسیار عالی به سطح بتن دارند. این سیستم پایه (شامل پرایمر و لایه میانی)، بستری مناسب برای اجرای و چسبندگی لایه نهایی و یا رویه را فراهم می کند. مجموعه این سیستم پوششی سه لایه، پیوند خوبی درست به اندازه چسبندگی لایه اولیه به بستر بتونی دارند. البته آماده بودن سطح بتن و زیرسازی مناسب بخش مهمی از برقراری پیوند و چسبندگی قوی است. آماده سازی بتن با ابزار و روش های مکانیکی مانند ساب زدن و کف سابی سایشی یا به کمک سنگ الماسه توصیه می شود.

۲. ضخامت

به طور معمول پوشش های پلی یورتان در هر بار اجرا ضخامتی بین ۱ تا ۴ میلی متر را به ما می دهد که این میزان بستگی به دانسیته رزین پلی یورتان دارد. این ضخامت این فرصت را به لایه پلی یورتان می دهد تا بتواند با پرایمر اتصال شیمیایی ایجاد کند، همچنین به اندازه ای ضخیم است تا تمام لایه، هم سطح شود و نیز تخلخل و حفره های جزئی بتن و ترک های کوچک را پر کند. ممکن است بسته به کاربرد مورد نظر و شرایط بتن، لایه های بیشتری مورد نیاز باشد. پس از پخت، کفپوش پلی یورتان سطحی سخت و بادوام را فراهم می کند.(در کفپوش های ورزشی پلی یورتان این ضخامت ها افزایش می یابند)

۳. اجرا و عملکرد

پس از پخت، کفپوش پلی یورتان سطحی سخت و بادوام را فراهم می کند که مقاومت خوبی در برابر ضربه دارد. اجرای پوشش پلی یورتان آسان است، زمان زیادی برای انجام کار نیاز ندارد و در مقایسه با سایر کفپوش های صنعتی نسبتاً مقرون به صرفه است.
برای اجرای یک پوشش پلی یورتان، کیفیت و آماده سازی سطوح زیرکار بسیار مهم می باشد. سطوح بتونی و کربن استیل می بایست دارای شرایط لازم جهت اجرای پوشش باشند. رطوبت موجود در بتون می بایست کمتر از ۴% باشد. سطوح زیر کار بتونی باید عاری از خلل و فرج باشد. تخلخل و حفره ها را می توان با استفاده از یک پوشش تسطیح کننده دارای فیلر معدنی است پر نمود.

اجرای کفپوش پلی یورتان

یک کفپوش پلی یورتان معمولی دو جزئی حاوی یک جزء رزین و یک جزء سخت کننده یا هاردنر است. این دو جزء کاملاً با هم مخلوط و در کف بتونی اجرا می شوند سپس به آن زمان می دهند تا پخت شود. انواع مختلف پوشش پلی یورتان برای دستیابی به عملکرد مطلوب وجود دارد که شامل پلی یورتان های انعطاف پذیر تا مقاوم در برابر مواد شیمیایی و غیره است

آخرین ویرایش در پنج شنبه, 29 ارديبهشت 1401 ساعت 13:56
محتوای بیشتر در این بخش: « رویه پلی یورتان لاک پلی یورتان »

تماس با ما

دفتر مرکزی: تهران، خیابان ولی عصر، خیابان روانپور، پلاک 92، واحد 13
تلفن تماس: 22022724-021
 

عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبرنامه ایمیل خود را وارد نمایید..